איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כזה | גם אבא יש רק אחד
"אם זה נהיה רכבת הרים, אני עוזב ידיים" (ידיים למעלה, כנסיית השכל)
 Random header image... Refresh for more!

איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כזה

איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כה ראוי כמו ד"ר גבי אביטל, המשמש בתפקיד זה במשרד החינוך! מזל גדול! מה פתאום קמים נגדו מקטרגים ואומרים שהוא לא מוכשר? הוא הרי דוקטור. דוקטור! אתם באמת חושבים שמישהו שהוא ד"ר יכול להיות אדם לא ראוי? (נו, באמת, מה אתם מזכירים עכשיו את ברוך גולדשטיין ואת יצחק לאור? מה הקשר בכלל?)

איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כה ראוי כמו ד"ר גבי אביטל, אשר שימש כמרצה בפקולטה לאווירונאוטיקה והנדסת חלל בטכניון. מרצה! בטכניון! ולא, אין לטעות ולחשוב שהנ"ל הוא חבר סגל בפקולטה הזו, חס וחלילה (שאם כן, שמו היה מופיע בידיעון הפקולטה). הוא לימד שם והלך, בטח כי לא רצה להיות חלק ממגדל השן האקדמי. מה עדיף: שייתקע שם, או שימשיך ויתפתח הלאה? ברור שימשיך! והוא אכן המשיך. ואל תטעו כי מדובר באחד האדם, שכן הוא אפילו זכה ב"פרס התעשייה הצבאית" – כן, כן, כך כתוב בקורות חייו. מעניין, אגב, שחיפוש המונח המדויק הזה בגוגל מעלה רק 3 תוצאות, המתייחסות כולן לד"ר גבי אביטל. ואנא, אל תהיו קטנוניים ואל תגידו שכשמציינים פרס מסוים בקורות החיים – שמו צריך להיכתב במדויק. אולי מדובר בפרס ייחודי אשר ניתן עד כה רק פעם אחת בלבד, או ששאר זוכיו הם סודיים ואסורים בפרסום?

איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כה ראוי כמו ד"ר גבי אביטל. מזל גדול! ואיזה מזל שסופסוף נשברת ההגמוניה של חוקרי החינוך אשר שימשו עד כה בתפקידי המדען הראשי במשרד החינוך. אז מה אם זה משרד החינוך? האם בהכרח המדען הראשי שלו צריך לבוא מקרב קהיליית חוקרי החינוך? הרי באתר לשכת המדען המדען הראשי של משרד החינוך, נכתב במפורש כי תפקידי המדען הראשי במשרד החינוך מתחלקים לשני תחומים עיקריים, ואלו הם:

עיצוב מדיניות המחקר (policy of science)

  • ייצוג האינטרסים התקציביים של המדע והמחקר.
  • קביעת קריטריונים להקצאת משאבים למחקר.
  • קביעת עדיפויות מחקר בתחומי החינוך השונים.
  • יצירת מסגרות ונהלים מתאימים לביצוע יעיל של מחקרים והפצת ממצאיהם.
  • יצירת שיתופי פעולה מחקריים עם גופים ממשלתיים, גופים חוץ משרדיים, וגופים בינלאומיים.

שילוב ידע ומדע בשירות המדיניות (science in policy)

  • סיוע בקביעת מדיניות ובקבלת החלטות על בסיס ידע מדעי.
  • איתור בעיות אשר לצורך טיפולן ראוי להסתייע בידע מדעי.
  • קביעת המדיניות בנוגע לפעולות ההערכה של מדיניות המשרד ותוכניותיו.

אפשר לחשוב שכדי לקבוע עדיפויות מחקר "בתחומי החינוך השונים" צריך להיות פרופ' לחינוך! הרי גם ד"ר גבי אביטל מחנך את הילדים שלו. תורה גדולה! ואפשר לחשוב שבשביל לקבל החלטות "על בסיס ידע מדעי" צריך להיות פרופ' לחינוך! הרי כל מי שזרק אי פעם כדור יודע מה זה כח הכבידה. אפשר לחשוב שפרופ' יוסף באשי, פרופ' זמירה מברך, פרופ' דוד נבו, פרופ' סידני שטראוס – כולם לשעבר מדענים ראשיים של משרד החינוך וחוקרים ומובילים בתחומם, אשר התמודדו ומתמודדים יום יום עם סוגיות מחקריות חינוכיות – יכולים טוב יותר לקבל החלטות על בסיס ידע מדעי בתחומי החינוך השונים.

איזה מזל שיש לנו מדען ראשי כה ראוי ומתקדם כמו ד"ר גבי אביטל. מזל גדול! עובדה, הוא כותב באינטרנט. באינטרנט! זה ממש כמעט כמו בלוג. ובכמעט-בלוג הזה, אפשר לראות שד"ר גבי אביטל ראוי בהחלט לשמש בתפקיד המדען הראשי. הנה, למשל, הוא מפקפק בתקפות הטענה הגורסת כי שעון קיץ חוסך כסף; ככה מדבר איש מדע: הוא מפקפק בנתוניהם של אחרים (אז מה אם הוא לא מביא נתונים משלו?). והנה, למשל, הוא מוכיח כי גל"ץ הוא הרדיו של מרצ; וזוהי, רבותיי, הוכחה מדעית.

והכי חשוב, איזה מזל שיש לנו מדען ראשי שמוּנה לא בגלל שהוא חבר ליכוד, אלא למרות זאת, שכן כך אנו יכולים להיות בטוחים שראש ממשלתנו מאמין באמת בחינוך. לא סתם הוא מאמין, אלא שהוא מאמין ורוצה לפעול בנושא. שכן אם לא היה רוצה לפעול לקידום החינוך והמחקר החינוכי בישראל, היה נוהג שוב על פי אותו מנהג פסול וממנה שוב פעם מישהו מבכירי קהיליית חוקרי החינוך בישראל. ומה היה עושה אותו בכיר? הוא בטח היה פועל על בסיס הידע המדעי שלו ועל בסיס הבנתו בתחומי החינוך השונים כדי לעצב את מדיניות המחקר החינוכי בישראל וכדי לשלב ידע ומדע בשירות המדיניות של משרד החינוך. נו, באמת! כאילו שאם עושים את הדברים האלו אפשר לקדם פה משהו במדינה. אם רוצים באמת לקדם משהו, וכנראה ראש ממשלתנו באמת רוצה, הרי שצריך למנות לתפקיד מישהו שהוא "ביצועיסט", שיעשה ולא יחשוב. כי למה צריך לחשוב בכלל? כי מתי בפעם האחרונה מישהו שחשב כאן הצליח במשהו?!

צאו ולמדו, אזרחי ישראל: החשיבה היא מחוץ לתחום. כי אם מישהו היה חושב, הוא עוד היה עלול לחשוד שאולי יש ראוי מד"ר גבי אביטל לשמש בתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך. ואיזה מזל שאף אחד לא חשב. מזל גדול!

אהבתם? אולי תאהבו גם את הפוסטים האלו

רוצים להתעדכן בפוסטים חדשים? הירשמו לקבלת עדכונים בדואל

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.5 תגובות

1 אני { 02.25.10 בשעה 14:25 }

איזה מזל שהמדען הראשי מטיל ספק בתיאורית האבולוציה!
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1151211.html

2 איל { 03.02.10 בשעה 12:34 }

פוסט עם ציטוטים ומקורות למדעי האביטל בפקולטה לדמגוגיה

התחממות גלובלית אידס וחיסונים או למה מהנדס טילים צריך לעוף
אפקט הפרפר השחור בלוג על שינויי אקלים ואנרגיה
http://the-black-butterfly-effect.blogspot.com/2010/02/minister-of-edu.html

נב. זה המקור למאמר ב"הארץ
שמואל חן הפילוסוף הבודד כתב על גבי לפני אבל כנראה הוא לא שלח קטעים נבחרים לשר החינוך עם המלצה לפטר את גבי בצרוף כמה כתבים כמכותבים

נכון לכמה ימים אחרי הכתבה בהארץ לא אני (מייל למזכירת הפקולטה) ולא אור קשתי מהארץ (פניה רישמית לדוברות) קיבלנו תשובה מתי שימש גבי כמרצה בטכניון

3 דני { 10.05.10 בשעה 0:20 }

הלו קשקשני, הרבה שאלות. אפשר לחשוב שכל המינויים בשירות המדינה נקיים מפוליטיקה והם עצמפ גאוני הדור !!נו באמת.
הרבה ציניות ומעט תוכן

4 דנה של אשי { 12.23.10 בשעה 20:28 }

העיפו אותו והוא ממשיך. צריך להיכנס בו חזק.
http://benhateva.wordpress.com/2010/12/22/67910/

5 תהילה לוי { 05.10.19 בשעה 19:13 }

אני לא מבינה את הציניות בכתבה הנ"ל, מעניין אותי לדעת האם כותב הכתבה מכיר את ד"ר אביטל? האם שוחח אתו אי פעם שיחה קולחת ואינטלקטואלית? האם כותב הכתבה יודע שמדען משרד החינוך בהגדרת תפקידו אינו מערבב קוקטיילים, ולכן אין קשר בין סיבת פיטוריו של ד"ר אביטל לבין הגדרת תפקידו?
אומר כאן, שאני מכירה היטב את ד"ר אביטל, וההפסד כולו שלנו, אדם ערכי, אינטליגנטי ומוכשר.
איש כל כך רב תחומי, מחנך בכל רמ"ח אבריו, לכן אבקש באופו הגיוני שלפני שמדברים על אדם, יש לבדוק את השאלות שהצגתי בהתחלה, כדי להבין שד"ר גבי אביטל פוטר כי הוא מרוקאי!!!!

השארת תגובה
21