תגובת האוניברסיטה העברית לדברי המדען הראשי — גם אבא יש רק אחד
"אם זה נהיה רכבת הרים, אני עוזב ידיים" (ידיים למעלה, כנסיית השכל)
 Random header image... Refresh for more!

תגובת האוניברסיטה העברית לדברי המדען הראשי

אם למישהו נדמה ששככה הסערה בעקבות התבטאויותיו של המדען הראשי החדש של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, הרי שלא כך היא. אחרי שחתני פרס ישראל ונובל יצאו בקריאה פומבית לפטרו; אחרי שגם היו מורים שקראו חמס; ואחרי שכמובן בפורום "אבולוציה" סערו הרוחות – הגיע, כצפוי, תורה של תגובה רשמית מכיוון האקדמיה.

מכתב אשר הופץ היום לחברי הסגל האקדמי באוניברסיטה העברית, וחתום על ידי נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן-ששון (חוקר בתחום ההיסטוריה של עם ישראל) ועל ידי רקטור האוניברסיטה, פרופ' שרה סטרומזה (חוקרת בתחום השפה והספרות הערבית), קורא ל"תגובה מערכתית של האוניברסיטה העברית כמוסד הוראה ומחקר" לחומרת הדברים של המדען הראשי. במכתב, מבקשים הנשיא והרקטור את כל חברי הסגל להפסיק את מהלך הלימודים הרגיל מחר – יום רביעי, 3 במרץ 2010, י"ז באדר תש"ע – בשעה 12:30, ולהקדיש מספר דקות לקרוא לתלמידים את המכתב שצירפו. וכך נכתב במכתב אותו יקריאו מחר מרצים ברחבי האוניברסיטה:

לתלמידי ותלמידות האוניברסיטה העברית,

ביקשנו להפסיק היום את מהלך הלימודים למספר דקות, כדי להגיב על דבריו של המדען הראשי של משרד החינוך על תורת האבולוציה ועל מדעי החיים והסביבה.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי המדען הראשי, ד"ר גבי אביטל, סובר כי "יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים וספרי הלימוד" וכי "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן". בראיון אחר שפורסם באתר של "מכון מאיר" הוא הסביר כי "תחום אחר של המדע שהוא בעייתי זה הביולוגיה או מדעי החיים והסביבה. יש שם המון יסודות שעומדים על כרעיים של תרנגולת" ובמאמר פרי עטו ב"ישראל היום" תקף גם את המצביעים על התחממות גלובלית והציע למדענים "לא להשתתף במסע ההפחדה שכל כולו נשען על בסיס מדעי מפוקפק".

כמוסד מדעי, אנו רואים חובה להגיב על דברים חמורים אלו המזלזלים בכלל השיטה המדעית.

שיטה זו בנויה על איסוף קפדני של תצפיות, הסברתן בצורה שיטתית על ידי תיאוריות מדעיות ובדיקה מתמדת של התיאוריות לאור תצפיות נוספות והבנות חדשות. דבריו של ד"ר אביטל מעידים על בלבול ועירוב בין דעות ואמונות לבין דיון רציונלי מבוסס עובדות. ערבוב כזה הוא מסוכן. יש להתריע עליו ולהיזהר ממנו הן במהלך העבודה המדעית והן בהוראת המדעים.

ככל תורה מדעית, גם תורת האבולוציה מבוססת על מספר עצום של תצפיות, ניסויים ועבודה תיאורטית במגוון גישות מחקר. עדויות אלו תומכות באופן חזק וברור ביותר ברעיון הבסיסי כי מוצא האדם ותכונותיו, בדומה למוצא מינים אחרים ותכונותיהם, משקף תהליכים אבולוציוניים: השתנות ממוצא משותף בדרך הברירה הטבעית.

במהלך השנים, הועמדה תורת האבולוציה במבחן נוקב ועמדה בהצלחה במספר עצום של ניסיונות הפרכה, תוך שימוש באופן שיטות ואותם עקרונות המשמשים את כלל מדעי הטבע. ההתייחסות לתורת האבולוציה כאל "תיאוריה" נובעת מדרכו זו של המדע לבחון כל הסבר. "תיאורית האבולוציה" תקפה כמו התיאוריות של היחסות, הקוונטים, הקשר הכימי, או טקטוניקת הלוחות, תורות שעליהן מושתתים רבים מהישגי המדע המודרני. הישגים מדעיים מרשימים – כמו פענוח הגנום ויישומים מוכרים כמו קביעת הורות, הבנת הבסיס הגנטי של מחלות, או גילוי נפט ומחצבים – נובעים, במידה זו או אחרת, מההבנות שהביאה תורת האבולוציה.

גם המחקר המדעי בנושא שינויי האקלים נערך על פי הכללים המדעיים המקובלים. גם כאן, קיימות שאלות פתוחות בחזית המחקר ויש מחלוקות מדעיות בעניין הסיבות להתחממות, השפעת הפחמן הדו חמצני והמגמות הצפויות בעתיד. גם אם יש עדיין כמה סימני שאלה בהסברים המקובלים, הסכנה הגלומה בתהליכי התחממות כדור הארץ ועליית מפלס פני הים כה גדולה שאסור לבטלם במחי יד. גם כאן נתקדם להבנות נכונות רק דרך דיון רציונלי ומבוסס עובדות, ולא באמירות מתלהמות.

לכן, אנו מסתייגים בתוקף מגישתו של ד"ר אביטל למדע ולחינוך, ומצטערים שמי שמכהן בתפקיד המדען הראשי, אינו מבחין בין מחקר מדעי מבוסס לאמונות ודעות. יש מקום לשתי הגישות, ושתיהן נלמדות במערכת החינוך, כמו גם באוניברסיטה, אך אין לערב ולבלבל ביניהם. אנו קוראים לשר החינוך לוודאי כי הבחנות אלו הן נחלת כלל הנהלת משרדו, ולהבטיח כי בכל בתי הספר בארץ ילמדו את דרך העבודה המדעית וכי כל תלמידי ישראל יידעו להעריך נכונה את חשיבות המדע בכלל ולימודי האבולוציה והסביבה בפרט.

אהבתם? אולי תאהבו גם את הפוסטים האלו

רוצים להתעדכן בפוסטים חדשים? הירשמו לקבלת עדכונים בדואל

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.תגובה אחת

1 איל מורג { 03.04.10 בשעה 22:29 }

נראה לי שהבעיה חמורה יותר יש את תאוריית האבולציה שמסבירה את המנגנון של האבולוציה ויש את העובדה הפשוטה שקיימת אבולוציה. אני חושד שאביטל מערער על עצם קיומה של אבולוציה.
ובנוסף התאור של המדענים כרודפי בצע שקרנים והירוקים כפנטיים דתיים שונאי ישראל…
איל (תומך בכוחות האופל ע"פ אביטל)
נ.ב. המאמר ששימש מקור עיקרי לכתבה בהארץ
התחממות גלובלית אידס וחיסונים או למה מהנדס טילים צריך לעוף
אפקט הפרפר השחור בלוג על שינויי אקלים ואנרגיה
http://the-black-butterfly-effect.blogspot.com/2010/02/minister-of-edu.html

השארת תגובה
21