גאווה ישראלית — גם אבא יש רק אחד
"אם זה נהיה רכבת הרים, אני עוזב ידיים" (ידיים למעלה, כנסיית השכל)
 Random header image... Refresh for more!

גאווה ישראלית

פרופ' אילון לינדנשטראוס זכה במדליית פילדס היוקרתית, המוענקת מדי ארבע שנים למתמטיקאי/ם צעירים (מגבלת הגיל: 40). פרס זה נחשב לגבוה ביותר בעולם המתמטיקה, ובעבר זכו בו מתמטיקאים דגולים אשר שמם לא יגיד דבר לאדם מן הרחוב.

כותרות העיתונים חגגו, כמובן, כשבראשיתן בולטת מילה אחת: "ישראלי". לאמור, ישראלי הוא זה שזכה בפרס, גובר על בני כל האומות.

המונח "ישראלי" הפך בשנים האחרונות ככלי בידי אמצעי התקשורת ללקט כל מיני ידיעות על כל מיני אנשים ולסווג אותן ואותם כמקומיים. הוגדרת כ"ישראלי"? אתה משלנו, ולכן זכאי לעלות לכותרות.

הנה שתי דוגמאות מן העת אחרונה:

  • "ישראלי ו-3 נכדותיו נהרגו בהתרסקות מטוס" (וואלה!, 14 ביולי 2010). קריאת המשך מלמדת כי הסב, משה מנורה, הינו תושב שיקגו, אילינוי, החי בארצות הברית שנים רבות. כמה שנים? משנת 1958 (כפי שניתן ללמוד מכאן).
  • "במשך 30 שנה פיתחה עדנה פואה, פסיכולוגית ישראלית, שיטה לטיפול בנפגעי פוסט-טראומה שחותרת נגד כל הקונבנציות המסורתיות" (מוסף הארץ, 29 ביולי 2010). אמנם, הפגישה עמה נערכה, כך על פי המדווח, בעת ביקורהּ בארץ, אך על פי המסופר באותה הכתבה ממש, היגרה פרופ' פואה – אחרי שהשלימה בארץ את לימודי התואר הראשון – לאוניברסיטת אילינוי, שם המשיכה במסלול האקדמי. מאז היא שם. מתי התרחשה ההגירה? בשנת 1966!

ולא מדובר רק בדיווחים מצד ג'. הנה אדם המגדיר את עצמו כ"ישראלי החי במרוקו מזה 10 שנים".

פעם, היתה כאן בושה. פעם, מי שהעז לעזוב את ארץ הקודש היה חלק מ"נפולת של נמושות" (כל הזכויות שמורות ליצחק רבין, 1976) במקרה הרע, או סתם "יורד" (מלווה בזלזול) במקרה הטוב. אבל הימים ההם חלפו. היום, כולנו ישראלים. כי כשכל העולם נגדנו, איזו זכות יש לנו להתפלג ולהתפצל ולהקיא מתוכנו את אלו שבסך הכל בחרו לחיות חיים נוחים יותר? ואם כך, מדוע שלא ניתן להם גם זכות הצבעה? (ואם במקרה לא נוח להם שם, ננסה להחזיר אותם הביתה, כלומר רק את המובחרים שבהם).

וכך, הולך ותופס המושג "ישראלי" מימדים מפלצתיים. האם כל מי שהינו בעל אזרחות ישראלית הוא "ישראלי", לא משנה היכן הוא גר ובמשך כמה זמן? אם כן – הבה נאמר זאת בגלוי. ואם לא – מה מפריד "ישראלי" מ"ישראלי לשעבר?". דוגמא נוספת מן הימים האחרונים מסייעת לענות, לפחות חלקית, על שאלה זו. גבורה – כמו זו המושגת לאחר קריירה מפוארת או לאחר מוות טרגי – בהחלט מעניקה לאדם את התואר "ישראלי"; מעשה נבלה הופך אותו באחת ל"ישראלי לשעבר" (צילום המסך מתוך nrg.

אהבתם? אולי תאהבו גם את הפוסטים האלו

רוצים להתעדכן בפוסטים חדשים? הירשמו לקבלת עדכונים בדואל

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.אין תגובות

אין עדיין תגובות...

מלאו את הטופס שלמטה.

השארת תגובה
21