דה-אינדיבידואליזציה — גם אבא יש רק אחד
"אם זה נהיה רכבת הרים, אני עוזב ידיים" (ידיים למעלה, כנסיית השכל)
 Random header image... Refresh for more!

דה-אינדיבידואליזציה

זה קורה לכולנו.

כל יום.

כל הזמן.

הטרנד החדש במה שמכונה "ווב 2.0" – מתן תגיות – הוא מנת חלקנו מזה שנים רבות. במובן זה, אנחנו בגדר "חברה 2.0" כבר הרבה הרבה זמן.

אנחנו "תלמידים" (ובהמשך: "תיכוניסטים"), ואחר כך "חיילים", "חיילים משוחררים" ו"סטודנטים". אנחנו "ילידי הרצליה" ו"תושבים חדשים ברעננה" ו"עובדי אינטל" ו"בדיאטה". אנחנו "נמוכים", "עם משקפיים", "בעלי רשיון נהיגה", "בריאים", "גולשים באינטרנט", "כותבי בלוגים". שלא לדבר על "גנב", "מעשן", "שמן", או "סוטה". אנחנו, בעצם, כבר הרבה זמן לא אנחנו. מישהו מתייג אותנו, ממש כמו את התמונות בפליקר.

דה-אינדיבידואליזציה (Deindividualization) כבר מזמן אינו מונח שאול ממדעי-החברה, אלא שגרה יומיומית בה נתקל כל אחד מאתנו. סקרים טלפוניים, סוכני מכירות ובעלי חנויות, פרסומות בעיתון – כל אלו מתייחסים אל כל אחד מאתנו כאל אוסף של תגיות. פירוט החשבון של ויזה מגיע עם תלושים, ומניח שאם קנית בסופר-פארם החודש, סימן שכדאי להציע לך מברשת שיניים במחיר מבצע.

אבל אם נודה על האמת, זוהי אינה רק קונספירציה של בעלי ההון ומספקי השירותים, אלא דרך נוחה להתמודד עם עודף המידע השוצף וקוצף, עוטף אותנו מכל כיוון. מה מתוכו נסנן לקרבנו? כיצד נסווג אותו ביעילות? האם נוכל להקדיש לכל אחד מן האנשים (והמוצרים, התופעות, החפצים, המקומות וכו`) בחיינו קובץ-מידע-מוחי משלו?

אז כדי להקל את עיבוד המידע, אני אבא לילדון מקסים בן שנתיים וחצי (כמעט).

וכדי להקשות על עיבוד המידע, אני ארנון. בן 31. לפני שנתיים וחצי (כמעט) קרה לי משהו מקסים ומופלא (ואף פעם לא אמרתי שקודם לכן לא הייתי מאושר). היצור הקטן שמסתובב מאז בבית (בהתחלה – נישא על ידי המבוגרים, לאחר מכן – בזחילה, ולבסוף – בהליכה ובריצה) והופך כל רגע לתמונה, גורם לי כל הזמן לחשוב. עליו ועליי ועל הסובבים אותנו ועל המעשים שלי ושלו ושלהם.

וכנראה, הוא זה שהביא אותי, בסופו של דבר, גם לכאן. אז מעכשיו אני לא רק "אבא", אלא גם "בלוגר". נעים מאוד.

אהבתם? אולי תאהבו גם את הפוסטים האלו

רוצים להתעדכן בפוסטים חדשים? הירשמו לקבלת עדכונים בדואל

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.אין תגובות

אין עדיין תגובות...

מלאו את הטופס שלמטה.

השארת תגובה
21